---------- Sæsonen er slut for i år og vi glæder os til næste år -------------------- Sæsonen er slut for i år og vi glæder os til næste år -------------------- Sæsonen er slut for i år og vi glæder os til næste år -------------------- Sæsonen er slut for i år og vi glæder os til næste år ---------

Svømmeprøve og kortturs-styrmand

Så er det igen blevet tid til at opdatere jeres svømmeprøve.
Onsdag den 11-5-2022 er der mulighed for at komme i svømmehallen og vise sig selv og klubben at man kan svømme de krævede 300 meter. Hvis du selv vil køre kan du møde op i Frederiksværk Svømmehal kl. 1900 ellers kommer du bare ned i klubben kl. 1830 og enten køre nogen eller selv tage nogen med.
Husk at have din svømmeprøve i orden hvis du vil ud og ro!

Kortturs-styrmand.
Onsdag den 18-5-2022 afholdes første del af vores kortturs-styrmands kursus.
For at deltage skal man være frigivet (altså ikke kanin) og have roet 300 km.
Der kan dispenseres for de 300 km hvis det kan godtgøres for bestyrelsen at det er ok.
Kortturs-styrmands kurset giver ret til at ro i klubbens daglige farvand som ansvarshavende styrmand i in-rigger. Det giver endvidere ret til at ro coastal og sculler hvis man også har modtaget instruktion og frigivelse i outrigger.
Kurset foregår i klubbens lokaler.

Vi glæder os til at se mange af jer.

Bestyrelsen